fa-sign-inGiriş Yap fa-user-plusKayıt Ol Hakkımızda Sık Sorulan Sorular İletişim Kullanıcı Sözleşmesi Veri İlkesi fa-facebook-square fa-twitter-square fa-instagram fa-linkedin-square

Sıkça Sorulan Sorular

Scoutium Hakkında Futbolsever Futbolcu
Scoutium nedir?
Scoutium kullanıcılarının yaptığı futbolcu değerlendirmelerini ve canlı analizleri kulüplere ulaştırarak futbolcuların keşfedilmesini sağlayan dijital futbol gözlemciliği platformudur.
Scoutium ücretli midir?
Scoutium futbolseverler için tamamen ücretsizdir.
Scoutium ne yapar?
Scoutium, futbolseverlerden yetenekli buldukları futbolcuların değerlendirmelerini alır. Bu değerlendirmeleri Scoutium Algoritması ile süzgeçten geçirip, bir bütün haline getirdikten sonra profesyonel futbol kulüplerine sunar. Futbolseverler başarılı değerlendirmeler yaptıkça rütbe yükselerek, kulüplerin ve futbolcuların açtığı görevleri yapma fırsatı elde eder. Böylece futbolseverler arada hiçbir bariyer olmadan kulüplere fikirlerini iletir, karanlıkta kalmış futbolcuların kulüpler tarafından keşfedilmesini sağlayarak futbolcuların hayatlarına dokunur. Bunları yaparken hem gelir elde eder, hem de maç bileti ve imzalı forma gibi ödüller kazanır. Futbolseverler, Scoutium’la kalbini verdiği oyuna dahil olur.
Scoutium’un amacı nedir?
Scoutium’un amacı, yetenekli futbolcuların ve gözlemcilerin keşfedilmesini sağlamak, kulüplere geniş, detaylı ve sağlıklı bir bilgi havuzu sunmak ve sporseverlerin spordan aldıkları keyfe yeni bir boyut kazandırmaktır.
Scoutium’u kimler kullanabilir?
Scoutium’u tüm futbolseverler, lisanslı futbolcular, futbol kulüpleri, antrenörler, menajerler ve tüm futbol profesyonelleri kullanabilir.
Scoutium’da neler yapabilirim?
Yetenekli bulduğun futbolcuları değerlendirebilir, futbol kulüplerinin açtığı takım analizi, oyuncu değerlendirme gibi görevleri yapabilir, gerçekleştirdiğin değerlendirmeler ve görevler sonucunda puan kazanabilir, rütbeni yükseltebilirsin. Değerlendirdiğin futbolcuları, yaptığın görevleri, puanını ve rütbeni herkese gösterebilir, sen de başkalarının değerlendirmelerini görebilirsin. Futbol bilgini kanıtlayıp Scoutium Gözlemcisi olabilir, canlı izleme görevlerini yaparak para kazanabilir, kulüplere kendini gösterip scout ekiplerine dahil olabilirsin.
Scoutium’da yaptığım futbolcu değerlendirmesi nasıl süzgeçten geçirilir?
Scoutium, değerlendirmeni Scoutium Algoritması ile analiz eder. Eğer gerçek dışı, taraflı ya da rastgele bir futbolcu değerlendirmesi yaptıysan sistem bunu anlar ve değerlendirmen sistemden elenir.
Scoutium’da yaptığım futbolcu değerlendirmesi neden süzgeçten geçirilir?
Çünkü Scoutium her zaman objektifliğini korumak zorundadır. Kulüpler futbolcu transferinde Scoutium’dan görüş almakta, futbolcular ise Scoutium’u kullanarak kendilerini analiz ettirmektedir. Bir futbolcuyu öne çıkaracak ya da gözden düşürecek taraflı değerlendirmeler Scoutium’un objektifliğine ve futbola zarar vereceği için reddedilir.
Scoutium’da hangi futbolcuları değerlendirebilirim?
Dünyanın herhangi bir ülkesinde amatör ya da profesyonel olarak futbol oynayan tüm lisanslı futbolcuları değerlendirebilirsin.
Scoutium’da futbolcuları nasıl değerlendirebilirim?
Profesyonel futbol gözlemcileri tarafından hazırlanan Scoutium Oyuncu Değerlendirme Formu’nda, futbolcunun ilgili özelliğine; çok iyi, iyi, orta, kötü veya çok kötü olarak not verebilirsin. Yeterli puanı toplayıp Pro seviyesine ulaşırsan, 10 üzerinden değerlendirme yapabilirsin.
Scoutium’da nasıl puan kazanır ve rütbe yükseltirim?
Scoutium’da yaptığın futbolcu değerlendirmeleri ve gerçekleştirdiğin görevler sonucunda puan kazanırsın. Değerlendirmesini yaptığın oyuncuya ve gerçekleştirdiğin görevin zorluğuna göre aktivite sonunda kazandığın puan değişir. Kazandığın puanlar sonucunda rütbeni yükseltir, Scoutium-pro moduna geçebilir ya da Scoutium Gözlemcisi olabilirsin.
Scoutium pro modu nedir? Bu moda nasıl geçebilirim?
Scoutium pro modu, futbolseverlerin Scoutium Gözlemcisi olmadan önceki basamağıdır. Scoutium pro’ ya Scoutium Gözlemcisi olabilecek puana ulaştıktan sonra geçebilir, Scoutium Oyuncu Değerlendirme Formu’nda futbolcu özelliklerini 10 üzerinden puanlamaya başlayabilirsin. Scoutium Gözlemcisi olmak istemeyen, ya da futbolcu değerlendirmelerini çok iyi-iyi-orta-kötü-çok kötü üzerinden yapmak isteyen futbolseverler, yeterli puanı toplamasına rağmen Scoutium pro moduna geçmeyebilir, ya da Scoutium pro moduna geçtikten sonra kararından geri dönebilir.
Scoutium Gözlemcisi nedir? Nasıl Scoutium Gözlemcisi olabilirim?
Scoutium Gözlemcisi, Scoutium’un onay sürecini başarıyla tamamlamış, Scoutium’da açılan kulüp ve futbolcu görevlerinden gelir elde ettikleri görevleri yapabilen kullanıcılardır. Futbolcu öneri ve raporları Scoutium Algoritması’ndan geçtikçe puanlar kazanarak Scoutium Gözlemciliği puanına ulaşan kullanıcılar, Scoutium Gözlemcisi olmak için başvuruda bulunabilirler. Eleme ve mülakat süreçlerini başarıyla tamamlayan kullanıcılar, artık bir Scoutium Gözlemcisi’dir.
Scoutium Gözlemcisi olduktan sonra da yükselebilir miyim?
Scoutium Gözlemciliğinde canlı maç izleme görevlerini tamamladıkça hem para hem de rütbe kazanabilirsin. Gözlemcilikte rütbe kazandıkça canlı görev başına aldığın para artar, son kademeye geldiğinde profilin -sen de istersen- profesyonel kulüplere açılır ve kulüplerin scout ekiperine dahil olabilirsin.
Scoutium görevleri nedir?
Scoutium görevleri, futbolcular ve kulüpler tarafından kullanıcılar için açılır. Maçların oynandığı stadyumlarda; maç, oyuncu, rakip ya da takım analizi olarak yapılan bu görevler, görevi açan kulüp ya da futbolcu için büyük önem taşımaktadır. Scoutium pro modu kullanıcıları oyuncu analizi görevlerini yapabilirler. Tüm görevleri yapabilmek ve gelir elde etmek için ise Scoutium Gözlemcisi olmak gerekir.
Scoutium’da nasıl görev yapabilirim?
Futbolcu ve kulüp görevleri yüksek rütbeli kullanıcılar tarafından gerçekleştirilebilir. Scoutium Gözlemcisi rütbesine eriştikten sonra Scoutium-pro’ya geçerek görev yapmaya başlayabilir ve rütbeni daha da yükseltebilirsin.
Scoutium’da nasıl gelir elde edebilirim?
Scoutium Gözlemcisi olduğunda, kulüplerin açtığı ücretli görevleri, futbolcuların açtığı “Beni Değerlendir” görevlerini maçlara giderek gerçekleştirebilirsin. Bu görevleri gerçekleştirdiğinde görev başına Scoutium’dan ödeme alırsın.
Scoutium’da nasıl ödül kazanabilirim?
Scoutium’da haftalık ve aylık kullanıcı puan tabloları yer alır. Puan tablolarında dereceye girdiğinde ödül kazanırsın.
Scoutium Index’i nedir?
Scoutium Index'i, Scoutium kullanıcılarının görüşleriyle oluşan oyuncu genel puanıdır ve mental, fiziksel ve teknik olmak üzere 3 ana alt-puana ayrılır. Kullanıcıların Scoutium Oyuncu Değerlendirme Formlarıyla oyuncuları oylamasıyla oluşan Scoutium Index'i, özelliğin pozisyona göre önemi ve kullanıcıların oyuncu hakkındaki görüşleriyle şekillenir. Kulüpler oyuncuları Scoutium Index'i ve alt-puanlara göre filtreleyebilirken, kullanıcılar Scoutium’daki oyuncuların Scoutium Index'lerini görebilir, oyuncuları birbirleriyle karşılaştırabilir, sistemde keyifli vakit geçirebilirler.
Futbolcu olarak Scoutium’da neler yapabilirim?
Futbolcu olarak Scoutium’a ücretsiz kayıt olup profilini oluşturabilirsin. Kullanıcıların senin için yaptığı değerlendirmelere bakarak, kendini bir de izleyici gözünden görebilir, gelişimin için farklı fikirler edinebilirsin. Ayrıca Scoutium Gözlemcilerine görev açıp, oynadığın maçlarda seni izleyerek raporlamalarını ve kulüplerin bu raporlamalar yardımıyla senin hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmalarını sağlayabilirsin. Dilersen kendin de maçlarından bir videonu sisteme yükleyebilir, kulüplerin seni keşfetmesine yardımcı olabilirsin.
Değerlendirmem nasıl yapılır?

Kullanıcılar futbolcuları fiziksel, mental ve teknik özellikler olarak 3 ana başlıkta ayırdığımız, ağırlıkları futbolcunun oynadığı mevkiye göre değişen toplam 22 özellikte futbolcuyu iyi-orta-kötü olarak değerlendirirler. Bu değerlendirmeler sonucu Scoutium Index’i dediğimiz, futbolcunun puanı ortaya çıkar. Scoutium Index’inin oluşması için en az 10 kullanıcının futbolcuyu puanlaması gerekir. Futbolcunun değerini olduğundan fazla ya da az göstermek için yapılan taraflı değerlendirmeler algoritma tarafından elenir, böylece daha doğru bir sonuç elde edilir.

Scoutium-Pro seviyesine ulaşan kullanıcılar tercih ederlerse futbolcu özelliklerini iyi-orta-kötü yerine 10 üzerinden puanlarlar. Ücretli görevlere çağırılan Scoutium Gözlemcileri ise özellikleri 10 üzerinden puanlamanın yanında futbolcuyu analiz edip hakkında rapor hazırlarlar ve maçta oyuncuyu kamera ile görüntüleyip sisteme görüntülerini yüklerler, böylece kulüpler oyuncu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirler.

Scoutium Gözlemcisi çağırdığım maçta oynayamazsam ya da Scoutium Gözlemcisi maçıma gelmezse ne olacak?
Scoutium Gözlemcisi çağırdığın maçta oynayamazsan ödediğin ücretin yarısı iade edilir. Bu durumda iade kesintisi, Scoutium Gözlemcisinin maç günü yapacağı masrafları karşılayabilmesi için Scoutium Gözlemcisine aktarılmaktadır. Eğer açtığın görevi üstlenen Scoutium Gözlemcisi maçına gelmezse ya da analizini sisteme yüklemezse ücretin tamamı iade edilir.
Kullanıcılar ve kulüpler hangi bilgilerimi görebilecekler?
Boy, kilo, doğum tarihi gibi genel bilgiler, mevki ve kulüp bilgileri, futbolcunun kendi yüklediği videolar, tahmini bonservis bedeli, sözleşme bitiş tarihi ve Scoutium Index puanı her kullanıcı ve kulübün görebileceği bilgilerdir. Futbolcunun iletişim bilgileri, (varsa) menajer ismi, Scoutium Index puanının detaylı hali, Scoutium Gözlemcileri tarafından sisteme yüklenen analiz ve videolar ise sadece oyuncunun kendisi, sistemdeki kulüpler ve futbol profesyonelleri tarafından görülebilir.
Öne çıkarma özelliği nedir?
Scoutium-Pro seviyesine ulaşan kullanıcılar, Scoutium Gözlemcisi olmak için en az 3 canlı değerlendirme yapmak zorundadır. Futbolcunun satın alabildiği Öne Çıkarma özelliği sayesinde futbolcunun oynayacağı maçlar bir süreliğine bu kullanıcıların önüne öncelikli olarak sunulur, böylece Scoutium Gözlemcisi adayı kullanıcılar tarafından futbolcunun canlı değerlendirilmesi sağlanır. Öne Çıkarma özelliği sayesinde gerçekleştirilen canlı değerlendirmeler için futbolcudan ekstra bir ücret alınmaz.
{{ snackbar.message }} KAPAT Hata Bildirimi